top of page

ÖNSÖZ: Tai Chi Chuan yolumuza dair...


Sitemiz, T'ai Chi Ch'uan (Tai Chi Chuan) yolunu tanıtmak, ilgilenenleri gelişmelerden haberdar etmek üzere 2001 yılında kurulmuş bu konudaki Türkçe ilk sitedir. Konu elbette çok geniş ve derindir. Ancak, burada sade ve anlaşılır bir dilde ilgilenenleri bilgilendirmek, fikir sahibi etmek tercih edilmiştir. Hemen bir giriş olarak şunları ifade etmek yerinde olacaktır:

► Sorularınız olursa, lütfen çekinmeden arayın sorun. Ancak sorularınızı daha iyi oluşturabilmeniz için öncelikle sitede verilmiş bilgileri okuyun. ► Hayatta her şey egzersiz edilir. Duygular da...Nefret, kızgınlık, sevmek, saygı duymak, empati kurmak...Biz bu yolda sadece bedene egzersiz yaptırmıyoruz. Bütüncül bir yaklaşımla, sevmenin, saygı duymanın, halden anlamanın, samimi olmanın egzersizini yapıyoruz.

Yani, bir "şey" satmıyoruz. "serbest piyasa ekonomisi kural ve alışkanlıkları" ile gelenlerle bu yolu paylaşamıyoruz. Örneğin "Bir kursa geldim, parasını ödedim. Ben müşteriyim, dersin şöyle yapılmasını istiyorum" diyebilecek olanlarla bu yolu birlikte yürüyemiyoruz... ► Usta-çırak ilişkisi ile yıllara yayılan bir süreçte öğrenilen, süreklilikle derinleştirilen bir yolu, 3-5 aylık paket program ile öğrenmek isteyenlere, henüz tarihte ve şu anda öğretebilecek bir usta çıkmadığını söylüyoruz. Bu kadar kısa zamanda, Shaolin, ya da Wudang rahibi gibi olmak isteyenlere, bizim bunu yapabilecek bir yeteneğimizin olmadığını ifade ediyoruz.

Eğitmen yetiştirmek için ayrı bir eğitim sistemimiz yok! Yeni başlayan her öğrenciye, potansiyel olarak, geleceğin eğitmeni gözüyle, iyi niyetle yaklaşıyoruz. Ancak, ilk ders bile iyi öğrencinin fark edilmesi için yeter. İyi niyet, karşılıklı saygı, emek ile yol alanları zaten zamanı geldiğinde öğretmen teşvik edecektir eğitmenlik için. Elbette Tai Chi Chuan form uygulayıcısı olan herkesin, öğretmen olma durumu yok! Tecrübe ile sabittir ki, daha başından, " ben kısa zamanda iyi öğrenip, Tai Chi Chuan öğretmeni olmak istiyorum" diyenler, en çabuk bırakıp gidenler oldu... "Dersinizi gelip, izleyebilir miyim?" sorusuna gönül rahatlığı ile "hayır" diyoruz. Bu, inanın katılımcı adayın yararınadır. Bir örnekle anlatmaya çalışalım: Güzel bir nehirde suyun keyfini çıkarana, birisi gelip sorsa; "hey! su nasıl?". Sudaki ne desin? Nasıl anlatsın? Belki vereceği en güzel cevap; "suya gir de gör!" olacaktır... ► İçtenlik, sabır, saygı ile bu yolu tutmak isteyenler, insanoğlunun ortaya çıkardığı en güzel şeylerden biri olan Tai Chi Chuan yolunu bizimle birlikte öğrenmek-yaşamak için aramıza hoş gelirler...

Uyumlu, enerjisi güzel grupların oluşması, enerjisi güzel insanların bu yoldan ortaya çıkması, sağlık ve neşe ile Tai Chi çalışılması dileklerimizle...

Commentaires


Son Paylaşımlar

Arşiv

Etiketlere Göre Ara

Bizi Takip Edin

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page